srijeda, 30. travnja 2014.

Anti -meteropatski shopping ili inspirišite se divama

 

Na pragu smo prvomajskih praznika a vrijeme nas razočarava. Danima već gledam snuždena lica koja svaki čas provjeravaju vremensku prognozu eto kao da će se ona promijeniti sljedeće minute. Znam dragi moji aranžamani su u gotovo svim turističkim agencijama rasprodati, avansi uplaćeni i nema natrag. Ako ćete prema Jadranu selfie će vam biti sfumatični od oblaka i izmaglice. Ako planirate teferić pod vedrim nebom, bolje vam je da se osigurate da ste negdje gdje ima neka lijepa vikendica sa kaminom.  No jeste li razmišljali o tome da zapravo ovo melanholično vrijeme otvara sasvim nove mogućnosti. Na primjer filmska noć ili vikend old fashion filmova. Neka knjiga koja vas danima vreba sa police. Maska na licu koju želite mjesecima isprobati. Ili možda možete biti još maštovitiji. Ono što vam treba posljednjeg dana aprila je  anti meteropatski shopping. Dakle ako skoknete do grada ili do City Centra  svakako posjetite YamamaY. Neka vam ispiracija bude neodoljivo ženstvena Sophia Loren. Priuštite neki dobar komad veša. Onaj u kojem ćete se osjećati otmeno, zavodljivo, graciozno dok pijete kafu u krevetu i čitate novine ili blogove. Za ljubitelje istorije filma preporučujem da iskoristite praznike i pogledate Judith  a za one koji preferiraju malo savremeniju kinematografiju tu je Nine  mjuzikl o životu Federica Fellinija gdje Sophia igra njegovu majku.

 
 

 

Ako ste romantičniji tip sjetite se elegancije Elizabeth Taylor
 
                                    

 
Iako ćemo na sunčanje još malo pričekati (ali svi zapravo znamo koliko je to malo) u ovo ljeto zaplovite u bijelom jednodijelnom kupaćem kostimu. Čak iako više volite da badić više otkriva nego pokriva prisjetite se fotki svevremenog seks simbola Marilyn Monroe u bijelom kostimu. A pošto se počastite kostimom pozovite prijateljicu da zajedno pogledate Neki to vole vruće ponovo ili biografski film o njoj My Week with Marilyn gdje ćete je upoznati kao ranjivu i toplu.  Njeno omiljeno piće bilo je šampanjac pa veče možete upotpuniti Belinijem-  najstarijim koktelom od šampanjaca u kojem je osim Merlinke uživao i Hemingvej. Evo recepta

 
 
 
 
 Za kupovinu u vrijednosti preko 100 KM na poklon dobijate Yamamay peškir za plažu ili joga prostirku
 
 
Ako pak uhvatite parče plavog neba i sunca i odlučite se za šetnju u prirodi ili u gradu neka vas inspiriše jedna od najvećih ikona stila. Neposlušna anarhična djevojčica Jane Birkin sopstevni stil gradila je jednostavnošću i ležernošću.

Imidž ikone stila 60 ih postizala je  zvonastim trapericama, kratkim suknjama, visokom čizmama...
I pored toga sto je Hermès  kreirao čuvenu  liniju birkin torbi inspirisan njome, ona posjeduje samo jednu. Voljela je burno i dramatično. Zagovarala slobodnu ljubav a jednom je nakon svađe sa Serge Gainsbourgom skočila u nabujalu Senu. Ukoliko se odlučite poigrati  sa neminirnim duhom Jane Birkin skoknite do Guessa i potražite par traperica i kratku providnu haljinicu. No držite se podalje od nabujale Miljacke.
 
 
 
 
 
Proljetna kolekcija Guess za 2014 ipak nadahnuta je bojama Mediterana, primorskim gradićima i selima. The sweet life in the Med... More, staklo, bijela boja kamena na britkom suncu.... Ne mogu a da se ne sjetim Pikasove muze Birigit Bardot na plažama tada ribarskog sela a danas jednog od popularnih jet set ljetovališta- St. Tropeza. Vruće hlačice, dugačke haljine, cigaret hlače, bijela boja i denim ... okupajte se suncem Mediterana. Ako pogledate kroz prozor vidjećete da je ono granulo i vani. Sretne i ugodne praznike želim...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

petak, 25. travnja 2014.

Benetton vile na ulicama Sarajeva


Već sam jednom napisala kako je mamama teško proći pored izloga sa dječijom odjećom a da nešto ne kupe. Ako uz to imate djevojčice koje svakog jutra pažljivo biraju šta će obući u vrtić i obična trenerka  više ne dolazi u obzir, a novoj krpici se raduju jednako kao igrački, onda je to još teže. Današnju šetnju gradom sa kćerkom i njenom najboljom prijateljicom pretvorile smo u igru manekenki te smo zajedno posjetile prodavnicu Benettona, naravno dječiji odjel.

Moja dva modela Sarah Podžić i Ajra Branković su me beskrajno zabavile ali i umorile. Kao da sam provela dan  sa Naomi Campbell  i Laetitiom Castom. Umjesto Eviana  i avokada tražile su kinder jaja, čokoladice, sokove...  u svakoj prodavnici pored koje smo prošle. Ali su se presvlačile sa više strasti i smijale iskrenije nego profesionalni modeli. A opet pozirale su sa mnogo strpljenja. Dok je Ajra sa milion ideja pomagala i u kompoziciji fotografije, Sara je strpljivo pozirala i osvajala svojim šarmom.
Proljetna kolekcija Benettona za djecu naprosto oduševljava. Praktična, udobna, toplih plavih i ružičastih tonova  a  opet jednako romantična u bijelom i pastelno ružičastom. I ovdje srećemo military stil, mornarsko plavo- bijele kombinacije koje uvijek idu uz more i ljeto te umjereni prizvuk rock 'n roll-a.
Savršen izgled se sastoji od mješavine stilova  prilagođenih za ugodne prvomajske izlete, igru u parku ali i šetnju sa mamom i tatom.
Benetton nam ovog proljeća donosi stav o dječijoj modi (barem onoj za djevojčice) kao o ultimativnoj zabavi. Odjeća za djecu više nije samo nužno praktična, ona ulazi u blagu imitaciju mode za odrasle što je cool ako uzmemo u obzir kako djevojčice vole da oblače mamine haljine i igraju se sa ešarpama, torbicama i šeširima te "posrću" na potpeticama od ogledala do ogledala. No svojom jednostavnošću i prije svega udobnošću Benetton kao da poručuje ovim novim divama : Moda je ono što TI nosiš.
Šareno,duhovito i u tredu i pri tome iznenadili bi ste se kako pristupačno. Stoga iskoristite još pokoji kišni dan i prošetajte sa svojim vilama i vilenjacima do Benettona u Ferhadiji i obucite ih za tople sunčane dane koji su pred nama.
A ovo je  samo dio čarolije na čarobnicama
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

 


 
 
Osim što smo se igrale manekenki danas smo dosta naučili o svom gradu, obišli dvije izložbe, i mnogo razgovarali o tome kako smo jedinstvene i neponovljive i kako je važno da to i ostanemo.
U vezi s tim Ajra i Sara preporučuju da poslušate pjesmu "Neponovljiva" koju izvodi dječiji hor Kikići
 
 
 
 
 

 
 

ponedjeljak, 14. travnja 2014.

Sisley young ili ROCK YOUR STYLE

Znete li da imamo Sisley za djecu i mlade u Sarajevu?


 
 
Dječijoj modi je teško odoljeti  čak i ako ne pripadaš kreativno sofisticiranim čudovištima generacije koju nazivaju “ Generacija Z.“ Ja na primjer, obožavam dječiji Sisley i upravo me je  jutrošnje druženje sa njihovim genijalnim katalogom kolekcije za proljeće- ljeto 2014 godine, inspirisalo za ovaj tekst. Pod sloganom Sightseeing under the London Clouds katalog nove Sisley dječije kolekcije upravo donosi priču o neodoljivoj, bistroj, hrabroj, na svoj način romantičnoj generaciji smještenoj u jedan od najuzbudljivijih gradova svijeta. I ponukalo da u jednom od idućih postova u Sisley kolekciji moja kćerka i njeni prijatelji prošetaju i istraže Sarajevo i njegove znamenitosti. Do tada uživajte u fotkama, upoznajte generaciju Z i naravno, skoknite do Sisleya i dozvolite klincima da biraju jer oni znaju  tačno što žele.
 

 


Oni su nova generacija koju nazivaju generacijom Z. Njihova rođenja su snimljena   iPadima i  iPhoneima a oni malo mlađi, prije nego li su ugledali svjetlo dana, obradovali su mamine i tatine prijatelje  fotkama smežuranih nožica na društvenim mrežama. Za njih će virtualni svijet biti od jednake važnosti kao i onaj u kojem se fizički nalaze. Za 10 godina, kada ovi klinci odrastu u 20-godišnjake spremne da polako preuzmu naše pozicije i poslove, mi ćemo za njih biti informatički amateri opterećeni nekakvim dugoročnim planovima. A njima je, velikim dijelom zbog napretka tehnologije, važno sada, ovdje i čim brže.

 


 

Skloni smo da im spočitavamo socijalne vještine i da se nostalgično sjećamo svojih djetinstava uz lastiš, penjanje po drveću, igru sa lutkicama i autićima do prvih poljubaca. No ako odrastaju drugačije ne znači da nisu dovoljno dobri kao mi. Ili možda još bolji. Kako je uočila psihologinja Dubravka Miljković, ovoj djeci timski rad i neće biti toliko nužan u obavljanju posla s ozbirom da pokazuju sposobnost brzog procesuiranja informacija i “multitaskinga”. Dakle ne radi se o nedostatku socijelne vještine nego o njenoj drugačijoj primjeni.
 U konačnici ipak govorimo o prosvijećenoj i realnoj djeci koja će u odraslu dob odnijeti neke nove vrijednosti. Vjerovat će u jednakost i prava svih ljudi, u rad i pravednost, u nužnost pomaganja slabijima, u tehnologiju koja će im olakšati život, poslovanje i komunikaciju te umreženost svih ljudi u virtualnom i realnom prostoru. Preispitivat će tradicionalne autoritete, kao što su politika i mediji i više se oslanjati na zajednicu. Ne zvuči loše. Zar ne?
 
 
 
 
 
 
Oni su budući građani globalnog sela Planete Zemlje. Njihovo  prirodno okruženje je megapolis kojim  upravo oni vladaju anđeoskim licima nevinosti i inteligencije. Oni su poliglote, govore nekoliko jezika i obožavaju upoznavati drugo i drugačije. Nemaju predrasuda i ne plaše se promjena. Njihovo poštovanje i povjerenje  se mora steći upravo poštovanjem i iskrenošću a ne izvojevati zabranama i pravilima. Njihove škole njeguju pravo na stav i mišljenje a ne samo na suhoparno znanje. U njima su oni svi jednaki i svi imaju jednake šanse.
 
 
 
Dakle mame i tate budućih genijalaca, držite ih podalje od gagdgeta  koji će nužno biti dijelom njihove budućnosti ali vjerujte da  će naša generacija Z  ovaj svijet voditi s mnogo više mudrosti nego njihovi preci. Kako kaže stih  iz pjesme crtanog filma Monster High,  sa   likovima  freaky  tinejdžerki  koje su potisnule plastične ljepotice Barbike, Princeze koje čekaju da ih princ spasi učinile glupavim a Bratzike koje operišu noseve sa 16 godina ostavile bez dvije trećine publike  : We got spirit yes we do, we got spirit how about you.
 
 
 
 
 
 
 
 
Nakon čitanja pogledajte video photo sessiona Sisley young na ulicama Londona  
 
http://www.sisleyoung.com/video/ 

P.s Jeste li znali da Sisley young i dječiju kolekciju u Sarajevu možete naći u Benetton prodavnici u Ferhadiji  na spratu?
 
 
 
 
 
 
 
 

 

ponedjeljak, 7. travnja 2014.

Kako sam prestala piti mlijeko ili moja priča o 6 Aprilu

 
 
 

Ja ne volim da govorim o ratu a čini mi se da ne prođe niti jedan dan a da ga ne pomenem. Pokušavala sam se suzdržati od toga da ovdje napišem nešto o sjećanju na početak rata, o tom 6 Aprilu 1992 godine  iz poštovanja prema djeci koja nikada nisu dočekala da vide internet. I mnogo šta drugo...

 No kada sam pročitala tekst mog Profesora i vidjela jedan status čovjeka čije snimljeno ranjavanje i danas nakon dvadeset i dvije godine jednako potresa, shvatila  sam koliko je važno da govorimo i pišemo jer će riječi ostati da svjedoče i kad nas ne bude. I da opominju.

Bilo mi je trinaest godina tog 6 Aprila 1992 godine i stajala sam na balkonu očiju punih suza, ne jer sam čula pucanje na ljude okupljene pred Skupštinom, već iz bijesa jer me tata nije želio povesti sa sobom već je otišao sa  sinom naših prvih komšija, V, dečkom  tek nešto starijim od mene, kojeg je moj tata baš volio a ja malo simpatisala i mrzila to što ga moj tata voli a ja simpatišem. 
Balkon je okrenut prema Jevrejskom groblju i dok sam ja tako plakala jer mi nisu dozvolili da budem pred Skupštinom, Grad, koji je slavio oslobođenje od fašizma, postajao je najveći savemeni miks koncentracionog logora i panaoptikuma.  Pogled, zbog koga će svako, osećajući na sebi težinu nečije volje, na kraju krajeva doći do toga da će nadzirati samog sebe, da će početi da pazi na samog sebe i protiv samog sebe( M.Fuko) 

Jevrejsko groblje je bilo mjesto odakle nas je po modelu ja vidim a ti mene ne, svakodnevno,  naredne četiri godine, gledalo nekoliko pari očiju preko snajpera i poigravalo se s našim životom kao na nekoj primitivnoj video igrici. Mora da smo im bili simpatični kad nas nisu nikada pogodili ni u glavu ni u srce, već su gađali okolo.  Možda smo ih kao neke  Aske  vraški zabavljali  :  Moja sestra od sedam godina sa lambada suknjom na glavi kao fol kosa joj, ogleda se  u staklu vrata balkona dok ona nisu zamjenjena folijom i pleše kao Tajči, ja koja svakodnevno vježbam i slikam, moja mama koja pravi kafu od leće i tata koji nam uz kandilo čita knjige da ne mi ne oštetimo vid.

Tog 6 Aprila kuća je puna gostiju kao da nešto slavimo, sve komšije su tu i svi jedu i piju kao da znaju da će ubrzo nestati svega. I kao da se sluti nešto strašno komšije otvaraju regale i iznose skupa pića što su  se kupovala u free shopovima, piju i nazdravljaju kao da ih sam Bernard Rieux prepričao u Sartrovoj  Kugi, toj zgusnutoj slici  nadolazeće smrti.  Malo mi je čudno što mi je kuća puna komšiluka jer moji roditelji su održavali korektne ali ne i pretjerano bliske odnose sa komšilukom a sad kao da se svi poznajemo godinama i dijelimo neke vrlo intimne trenutke nekog početka, koji eto danas nakon dvadeset dvije godine mogu nazvati istorijskim. Tv grmi iz svakog stana. Ako neko od djece progovori utišavaju ga pogledima. Govori se o smrtima dvije žene. Na travnjaku ispred hotela Holiday inn ljudi leže. Ja sa svojih trinaest godina ne osjećam ni strah ni tugu još uvijek, već mislim da li bih trebalo da učim fiziku za sutra i nekako se potajno nadam da će ovo potrajati da ne bih morala odgovarati.

Mama krši ruke i spominje tatu koji je tamo pred Skupštinom a komšinica Z, mama onog V, plače i ponavlja kako nisu trebali otići i još svašta nešto što ja tada ne bih trebalo da čujem. Onda je tata došao i rekao mami da spremi par stvari ako budemo trebali negdje ići a sad gdje to niko ne zna. U tom trenutku visila je odluka u Podrum ili u Svijet.

A onda je mama otišla da umijesi pogaču i tako je polako počinjala era miješenja hljeba i vratila se iz kuhinje vičući ko mi je popio mlijeko za tijesto i kako sam to bila ja, debela djevojčica od trinaest godina koja mete po kuhinji šta god se ostavi, ona je nastavila da me ruži a onda se, neočekivano za nju, rasplakala. Prije toga sam je vidjela možda tek dva puta da plače, jednom kada joj je umro otac a drugi put kada sam ja u prvom razredu dobila prve tri loše ocjene. A ja sam se osjećala grozno kao da je sva glad naše porodice narednih sati moja krivica. Onda je mama otišla do komšinice i pozajmila šolju mlijeka i napravila pogaču.

Negdje predveče pokucala je na vrata mama jedne moje školske kolegice koju sam jedva poznavala. Počela je brzo i nepovezano govoriti kako bi trebalo da idemo iz Sarajeva, njen otac je penzionisani general JNA i ima informacije da bi se trebalo skloniti. Drobila je drobila na vratima poput kakve  vještice a kad je završila mama i tata su se smijali prisjećajući se kako ih je ta ista žena kada su upisivali moju sestru u školu pitala šta su kupili učiteljici a tata joj rekao kako smo mi spremili kovertu, naravno šaleći se, a ona je ostala razgoračenih očiju jer u to vrijeme niko nije "nosao" koverte a na onog ko jeste gledalo se kao na endemičnu vrstu krokodila.  Danas mi je jasno da je žena bila ne samo dobro informisana već i super vidovita.

Zaspali smo siti a ja sretna jer sutra neću ići u školu i neću odgovarati fiziku. Zaklela sam se sebi da ću smršati i da nikad više neću popiti mlijeko niti bilo šta drugo a da je ne pitam. Mlijeka više nije ni bilo.

Tu noć mama i tata su pušili i razgovarali dugo u noć u kojoj su već odjekivali rafali. Negdje pred prvi san  čula sam kako je mama rekla da ne može ostaviti svoju majku,moju nanu i otići a onda je tata zaključio da je najbolje da smo skupa i da će sve  ovo trajati par mjeseci te će vojska napraviti red. To je bila odluka o našem putovanju. U Podrum, dakle. Ništa Svijet.

Večeras sam bila  kod svojih na ručku kad sam ušla u haustor zapahnuo me je  miris vlage iz podruma koji će ubrzo postati moj drugi dom.  Obožavala sam živjeti u podrumu, spavati na betonskom koritu pokrivenom šperom, družiti se sa djecom iz komšiluka koja su svakim danom odlazila dok nismo ostale samo nas dvije, moja sestra i ja i komšinica A, obožavala sam kartati sa onim malo starijima i ponekad bih čak progovorila i sa komšijom V. Kad bi se manje pucalo selili bi se u napušteni prizemni stan i tamo živjeli kao neka čudna kolonija. Dok je još bilo struje starci su gledali TV a mi smo premetali po stvarima odbjeglog komšije, rezerviste, pazeći da sve vratimo na mjesto da se čovjek ne naljuti kad se vrati a on nas je možda već tada gledao iza  nišana  sa Jevrjeskog groblja i pucao tako da nas ne ubije. Ili je možda tek bio loš strijelac.

A onda je postalo mnogo manje zabavno. Otišli su nam J i B sa petog, otišle su moje najbolje drugarice, sve do jedne, mama i tata su kopnili.

Stalajala sam večeras pred tim podrumom držeći za ruke svoje dvije kćeri i jeza me prolazila od pomisli kako je bilo donijeti odluku i ostati u Gradu sa dvoje djece, i kako je bilo živjeti s tom odlukom kad više nije bilo ni mlijeka ni hljeba, kako je bilo pratiti ih  u ratne škole pod kišom snajpera i granata i gledati ih kao rastu u memlu.

Kažem da ne volim da pričam o ratu a i kada pričam sjećam se duhovih trenutaka.

Ipak prije dvije godine na jednoj farmi u Danskoj gdje je dom Odin teatra, vidjela sam predstavu The Great Cities under the Moon, posvećenu razorenim gradovima svijeta nastalu po motivima Brehtove Majke Hrabrosti i zatekla samu sebe kako grcam u suzama . Glumci su nosili stilski različite maske i svako od njih je imao predmet koji je simbolizirao dijete. Bila je jedna scena smrti djece. I čini mi se da sam tada tek, devetnaest godina kasnije, prvi put doživjela emotivni klistir. Nekoliko mjeseci kasnije zajedno sa Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva napravila sam izložbu predmeta ubijene djece koji će nadam se, jednom biti pohranjeni u muzeju ili memorijalnoj sobi u našem gradu. Ne da podsjećaju na smrt već da svjedoče i opominju. Da zaštite našu djecu i djecu naše djece od budućnosti Jer o ratu se lako priča jer te to spašava da ne poludiš od gomile sjećanja i  teško šuti kada ostaneš sam s njima.

Ovo je dakle parče moje priče. Druga parčad odrastanja u ratu su mnogo više zanimljiva. Na primjer priča o tome kako smo osnovali pozorište u haustoru PUH i pravili dječije predstave gdje je ulaznica bila uštipak ili palačinka. O tome kako su se razmjenjivali lunch paketi kao danas Panini sličice. Ili kako sam svoje prve radove slikala na poklopcima kutija vijetnamskog keksa kada sam potrošila grafičke papire koji ostali iza moje rodice, učenice Umjetničke škole, koja je otišla u Istanbul i koje mi je njena mama, moja tetka, poklonila kao i većinu njezine gardarobe, drhtave brade i nepokolebljiva praktičnog osmijeha. Zbog nje sam čini mi se i sama razvila ljubav prema slikarstvu i  kasnije upisala Umjetničku školu. I kako smo sestra i ja redovno išle u Narodno pozorište, ona na balet a ja na glumu i kako je to možda vrhunac apsurda.  O tome kako sam se s jeseni 1993 godine prvi put ozbiljno zaljubila u jednog dečka koji je bio nakon ranjavanja na  liniji na Stupu poluslijep, a kojeg sam upoznala u bolnici na odjelu traumatologije i kako sam flipnula kada je odgovorio na moje  pitanje vidiš li me sa riječima ja sve što je lijepo vidim.  I kako sam mu nakon što je izmješten iz Sarajeva slala duga i melodramatična pisma nadajući se da mu ih tamo negdje neko čita. I o tome kako sam bježala roditeljima da odem u pozorište  i na koncerte demo grupa, sa rajom iz srednje škole. Jednom je pala granata tik pred Slogu i zaključali su vrata da gomila djece sa koncerta ne izađe van jer se očekivala i druga, a ja sam se probila do vrata i lupala moleći da me puste jer će mi se roditelji zabrinuti a cijela hrpa čupavih cool frajera mi je pjevala knock knock on the heaven's door i ja sam se osjećala kao naj frik opkoljenog grada. I kako sam imala druga koji je igrao igru živimo u Parizu a ne u Sarajevu i svaki put kada bi odlazili u pozorište rekao bi mi : Lijepo se obuci nema veze što ćemo morati da trčimo niz Veliki park. Taj dečko je sada u Londonu i užasno mi nedostaje baš kao i kosmopolitizam i energija  ratnog Sarajeva kojih  danas nema. Suptnacu suštine, kako profesor Sadudin Musabegović naziva građane Grada, nisu uspjeli uništiti. Zadržali su se na supstanci forme.
   To je sve mozaik odrastanja u opkoljenom gradu pod očima iza nišana i topova. No priča koju sam potisnula i koje sam se sjetila jučer dok sam listala svoje ratne dnevnike posebno me je potresla. Naime, moja mama je prije rata radila u spoljnoj trgovini jednog jugoslovenskog giganta i imala je punu ladicu vizit kartica. Danima sam u ratu, na svom krnjem engleskom pisala pisma adresirana na njene poslovne partnere diljem svijeta, od Kaira do Poljske, moleći ih da nam pošalju garantno pismo kako bi mogli izaći iz Grada. Ljude koji su odlazili molila sam da ih pošalju  kada se dokopaju  slobode. Vjerovatno bi ih samo bacali. Spomenula sam to Terry Georgu  na radionici Talent kampusa, reditelju filma Hotel Ruanda, gdje ima slična scena, ključna u cijelom filmu, kada zatočenici  čini mi se iz Tutsi plemena iz hotela u kojem su opkoljeni od strane Hutua,  pozivaju prijatelje i poznanike iz ostatka svijeta da ih spase.

Nakon što sam postala majka počela sam sumanuto da apliciram za poslove po cijelom svijetu i za one za koje sam kompetentna i za one van mojih vještina. Noćima i noćima namaštavam različite motivacije za popratna pisma i osjećam se jednako kao kada sam pisala pisma strancima u ratu  moleći ih da nas  nekako izbave. A najradije bih napisala :  Odrasla sam u ratnom Sarajevu. Mislila sam da se ne plašim. Sad imam djecu i umirem od straha. Molim vas primite me.





 

 

 

subota, 5. travnja 2014.

MCS Ikona ili upoznajte Aminu Hamzić


 
 
Proteklih desetak ili nešto više godina radila sam mnogo različitih poslova i kretala se u različitim poljima od glumačke pedagogije, teorije i prakse, Art terapije, TV- a, potom slikarstva a u skorije vrijeme, evo i pisanja. Ono što me oduševljava u tom "šetanju" ili bolje reći "skakutanju" po različitim ali ne i sasvim suprotnim kosmosima je upravo iskustvo koje mi svaki od pojedinačnih projekata donosi. A iskustvo je uvijek vezano za ljude.

Kada bih trebalo da izdvojim iskustvo koje smatram jednim od najdragocjenijih, pored mog rada na Akademiji, izdvojila bih osam godina rada sa mladima i djecom u Sos Kinedorf Hermann Gmainer društvenom centru.

Bilo mi je dvadeset pet godina i sasvim slučajno sam počela da radim kao nastavnica glume u  centru  koji se nalazio pored tada srušene sportske dvorane na Alipašinom polju gdje su se skupljali narkomani i u blizini jednog, hm, ugostiteljskog objekta gdje se dilala droga. Bilo je to vrijeme u kojem još uvijek nismo imali mobitele, tržne centre, društvene mreže. Rat je nekako tek bio minuo i moji prvi učenici su bili djeca iz različitih sredina, sa različitim porodičnim pričama i potpuno raličitim očekivanjima. No, sva ta djeca bila su posebna. Jer su me naučili o tome koliko su teatar, gluma i umjetnost uopće, moćni.  Oni su bili ti koji su birali Šekspira umjesto turbo folka i ispraznih sapunjara. Oni su učinili da shvatim koliko je biti pedagog umjetnosti veliko i značajno.

Danas su stariji od mene kada sam im predavala. I danas su uglavnom svi diplomirani nešto i ono što je mnogo značajnije, ljudi zbog kojih nisam nikada izgubila vjeru da ovdje nije sve  nepovratno izgubljeno.
 
 

Amina Hamzić je došla na moju sekciju u osmom razredu osnovne škole i svojim urođenim osjećanjem za liderstvo postala ljepak čitave grupe. Bila je jedna od onih učenica koje uvijek premaše očekivanja. Vremenom je postala moja desna ruka. Kada bi probe i časovi propadali zbog izostanaka, znala je okupiti ostale učenike i svojim neprikosnovenim autoritetom ali i šarmom, motivisati ih da završimo predstavu. Na našem posljednjem zajedničkom projektu pred njen odlazak na studij, mjuziklu Chicago gdje je igrala Roxie Hart, asistirala je briljantnim profesoricama plesa Dini i Lindi u radu na koreografijama.  Uživo, bez matrice je otpjevala sve numere Roxie Hart.  

Srele smo se nekoliko godina kasnije na magistraskom studiju. Dok sam se ja mučila sa razumjevanjem Deride, Hajdegera, Marlo Pontija i Lakana, ona je ulazila u lična tumačenja istih. Nikada mi nije bilo jasno kako neko tako mlad može tako zrelo i suvereno misliti.  Danju studentica na dva odsjeka Komparativne književnosti i Historije umjetnosti, noću se pretvarala u jazz pjevačicu o kojoj se u publici šaputalo „Ko je ova žena??“.

Kada sam pripremala izložbu „Predmeta djece ubijene tokom opsade Sarajeva 1992-1995“, pozvala sam je da bude kustosica zajedno sa kolegicom Elmom Hoždić. Tekst koji su napisale njih dvije, eminentni novinari koji su izvještavali o izložbi iz svih krajeva Europe i svijeta, nazvali su „kolosalnim i nespojivim sa nihovim godinama.“ Sa druge strane bile su  tople sagovornice roditeljima koji su donirali predmete i  njihova velika podršaka tokom rada  na projektu.

Aminu tek nešto malo dijeli od duple magistrice. Sa druge strane sa svojim bendom priprema singlicu koju ćemo uskoro imati priliku ćuti. Pred njom su uzbudljivi muzički i tetarski projekti o kojima još ne želi govoriti. Zajedno sa Elmom Hodžić idejni je tvorac ideje  memorijalne spomen sobe ubijene djece Sarajeva Bijela soba“ za koji još uvijek tražimo prostor. Radi kao kustosica u galeriji „Srebrenica“.
 
 

Sa druge strane Amina je sasvim obična djevojka. Pristupačna, duhovita, ljubazna i odana. I još uvijek je jedna od prvih osoba na koje pomislim kada razmišljam o svojim suradnicima.

Amina je predstavnik  generacije mladih ljudi koja vjeruje da se može uspjeti zahvaljujući vrijednom i posvećenom radu te visoko postavljenim cijevima. Ona apsolutno demantira klišeirani stav velikog broja mladih ljudi da je danas jedino važno imati dobre veze i uticajne roditelje. Da je važnije nešto drugo od rada na sebi.

Kako  je Marlboro Classic inspirisan  američkom kulturom gdje se vrijednim i ambicioznim ljudima otvara čitav kosmos podrške i mogućnosti, izabrala sam baš Aminu da bude model.

Kolekcija koju Amina nosi je prošlogodišnja jer MCS više neće imati žensku kolekciju. Stoga, ne dozvolite si da nakon subotnje kafice ne skoknete do Marlbora. A sad upoznajte Aminu...
 
 
         PO ČEMU PAMTIŠ SVOJE DJETINJSTVO?
 
Svoje djetinjstvo pamtim po slobodi. Iskustvo svijeta je, za mene, dosezalo samo do kraja moje ulice, no ono je u mojim očima bilo nepregledno i nedokučivo. Mislim da se nikad nisam osjećala tako bezbrižnom i sretnom.  
          ŠTA SI ŽELJELA BITI KADA PORASTEŠ?
S obzirom na crtiće koje sam gledala i slikovnice koje sam čitala, kao mala sam željela biti princeza, stjuardesa i vatrogasac. 
         ČEGA SI SE PLAŠILA KAO MALA?

 
     Kao mala, najviše sam se plašila lika i djela Đure koji je reklamirao deterdžent. Moji roditelji su veoma brzo shvatili učinkovitost Đurinog lika na moje ponašanje, stoga sam veoma često bila ucjenjivana.
      
 

A DANAS?

 
 
Danas se plašim rata. Nekada su se ljudi borili prsa u prsa, fizički nadjačavali jedni druge, te su brutalni prizori raskomadanih ljudskih tjelesa pretpostavljali hrabrost pojedinca. Danas rat implicira sasvim nova značenja. On je sveden na objektiv snajpera, na fizičko odsustvo, stoga se brutalni prizori dešavaju daleko od počinioca. Moji strahovi prožeti su upravo takvim prizorima, u odstustvu počinioca, ja ih nosim sa sobom kao dio intuitivnog iskustva rata.
 
           KAKO SE NOSIŠ SA STRAHOVIMA?
 
Moje direktno suočavanje sa vlastitim strahovima dogodilo se kroz umjetnost. Izložba Predmeti ubijene djece u opkoljenom Sarajevu 1992.-1995., čiji sam bila kustos, kao i galerija 11/07/95 u kojoj trenutno radim, natjerali su me da temi rata u Bosni i Hercegovini pristupim razumno i sa argumentima. Razgovori sa žrtvama, naučna pojašnjenja pojedinih događaja, kao i umjetnički pristup temi rata, podstakli su me da preispitam sebe. 
 
    HISTORIJA UMJETNOSTI I KNJIŽEVNOST? ŠTA TE         PROVOCIRA NA TOM POLJU?
 
Posljednjih godina studiranja, u mojoj glavi se iskristalisala tema koja je objedinjavala obe studijske grupe, a koja mi je bila veoma bliska prema svojoj suštini. To je pojam Drugosti, odnosno kreiranja dijametralno suprotnih pozicija centra i margine kroz ideologiju, umjetnost, nauku, politiku i drugo. To je veoma zahtjevna i opširna tema kojoj sam se posvetila kroz oba magistarska rada, gdje sam na jedinstven način povezala književnu terminologiju sa umjetničkim djelima. 
 
          GLUMA!
 
Gluma je još jedna moja strast kojoj pristupam u amaterskom smislu. Imala sam priliku da surađujem sa mnogim glumcima i rediteljima, te sam učestvovala u realizaciji nekoliko predstava amaterskog pozorišta SOS Kinderdorf.  
 
          PJEVANJE!
Za razliku od glume sa kojom nikada nisam načisto da li je u potpunosti razumijem ili je uopšte ne razumijem, muzika je onaj vid umjetnosti koji mi uliva nepogriješivu sigurnost. Pjevanje je poziv kojem se želim posebno posvetiti u budućnosti. Posebno me inspirišu oni umjetnici kod kojih je sadržaj i forma izvođenja u međusobnom balansu. Pretjerani virtuozitet koji se pretpostavi suštini, u meni ne budi nikakvu emociju. Iz tog razloga, pripadam onoj vrsti muzičara koji se pronalaze u svim muzičkim žanrovima, u čijim pojedinostima prepoznaju ljepotu ekspresije. No, da budem posve iskrena, poseban senzibilitet gajim prema jazzu. 
 
         KAKO SE VIDIŠ U BUDUĆNOSTI?
 
Trudim se da nemam prevelikih očekivanja od budućnosti, ali želim ostati ambiciozna. Sve što sada radim jesu početnički koraci ka budućnosti u kojoj bih voljela vidjeti Aminu zdravu, zaljubljenu i uspješnu na nekoliko umjetničkih polja.  
 
           MLADI  U  BIH!
 
Smatram da situacija nikad nije bila gora po mlade u Bosni i Hercegovini. Uspjeti i istrajati u zemlji kakva je naša, zaista je težak i važan izazov za mlade. Izlaz pronalazim u edukaciji, te duhovnoj nadgradnji.
 
 
Čitajte slušajući  
Buika - La Bohemia [Charles Aznavour cover] ► amkh
A uskoro ćemo slušati i Aminu...