nedjelja, 30. ožujka 2014.

Druga strana majčinstva ili postporođajna depresija.


 
Prošle sedmice  smo imali tešku virozu u kući. Kad kažem tešku mislim na temperaturu koja se penje do 39 sa 5, slabost, povraćanje, čak i jedan gubitak svijesti kod djeteta. Dakle, strava. Ono što je dodatno iscrpilo čitavu  porodicu je moja potpuna neuračunljivost izazvana napadima panike, straha i osjećajem bespomoćnosti.  Tokom sedam dana posjetila sam Pedijatriju pet puta, dva puta objema kćerima vadila kompletnu krvnu sliku, sve vrijeme ridala i tresla se kao prut. Bez pretjerivanja.

Dakle ja sam hipohondar. Užasavam se bolesti, osobito one dječije. Neprihvatljiva mi je. Osobe koje dječije bolesti smatraju normalnim procesima sazrijevanja imunološkog sistema, u trenucima te svoje neuračunjivosti, doživljavam kao neodgovorne i sebične.  Ljekari me smatraju udarenom i kada se pojavim u bolnici gurkaju se laktovima i šapuću : Evo je opet sad će tražit' CRP. Prijatelji me ili ismijavaju ili napadaju. Roditelji, suprug, sestra pokušavaju urazumiti. No kako kaže Jasmina Reza u komediji Art : Najgore što možeš učiniti je da kažeš smiri se, čovjeku koji je izgubio svoj mir.

Jednom prilikom je jedna moja poznanica podjelila ovaj isti problem samnom i način  na koji ga je riješila. Počela sam da ozdravljam onog trenutka kada sam zapitala sebe da li želim biti takva osoba i takva majka  - Rekla mi je. Naravno da ne. Niko ne želi biti histerična i uplakana majka  u trenutku kada moraš djetetu reći sve će biti dobro, ja sam tu.

Pokušala sam odgovoriti  samoj sebi  na pitanje kada je sve to počelo? I došla do vrlo zanimljivih odgovora. Prije prve trudnoće vodila sam jednu kulinarsku emisiju gdje su mi vrlo često ljekari bili gosti. Da bih se pripremila koristila sam internet. Ubicu zdravog razuma. Dakle završila sam kratki kurs medicine na Googlu. Trebam li reći da sam postepeno, odmah nakon emisije završavala u ordinacijama svojih gostiju.

Kada sam rodila prvu kćerku krenula sam na digest specijalizaciju iz Pedijatrije. Na internetu, uglavnom. Sva dječija stanja, bolesti i razvojne faze urušavale su se na mene kao lavine, nastale od  male grudve snijega. Prvo su bili kukići, displazija, potom osipi, temperature, žljezdice, alergije, kašalj...

Danas mi je jasno da je ta hipohondrija od koje je ostao tek recidiv, bila moja osobna verzija posporođajne depresije. O njoj je malo zna i mnogo govori. Kažem da se malo zna jer se većina nas nikada ne prepozna u onih nekoliko tipičnih simptoma te sasvim proizvoljno donese zaključak : Nemam ja to, hvala Bogu

No velika većina žena a usudila bih se reći sve žene, u nekom obliku iskuse jedan oblik, na sreću većina vrlo blagi, postporođajne depresije. Ona nastaje  zbog drastičnog pada estrogena i progesterona, kao i hormona tiroidne žljezde, zbog čega se majka osjeća umorno i usporeno. Također, promjene krvnog pritiska i imuniteta dovode do promjena raspoloženja. Prati je i najvaljuje  takozvani Baby blues, koji nastupa između drugog i petog dana nakon poroda a čine ga pomješana opozitna osjećanja tuge i sreće. Sjećam se tačno trenutka kada sam stigla kući sa bebom i kada su mi  moja svekrva i  mama poklonile po  prsten, dio  porodičnog naslijeđa. Rečenica koju su  tada izgovorile  : Da jednom pokloniš svojoj kćerki udarila me je u pleksus jer sam u tom trenutku zbrkanih osjećanja jedino razumjela da onog dana kada ja budem poklanjala to prstenje svojoj kćerki (koja je u tom trenutku, stara svega pet dana spavala u mom naručju), te dvije žene neće biti tu. Plakala sam kao godina sljedećih dva sata. A one su bile zbunjene jer im nije bilo jasno čime su izazvale taj napad tuge.

Depresija je možda pregruba riječ i previše vuče na ozbiljno stanje ali  analizirajući tu moju aneksioznost, strah od bolesti ili nečeg kobnog što bi moglo zadesiti moje dijete, činjenica je da sam se, i ne znajući, nasmijana, našminkana, raspoložena kakva sam se činila tada, podsvjesno borila sa demonima. Neki od njih me sačekaju i danas sa prvim virozama.

To me navelo da posmatram druge žene. Da slušam njihove priče. I moja ne- internet već iskustvena sub-specijalizacija će doći do zaključka da je velika većina mojih prijateljica, poznanica i kolegica neopaženo prošla kroz sličan period. Naravno manifestacije su različite. Na primjer Mama 1 je tokom prve godine imala velikih problema sa partnerom. Svađali su se non stop. Zvuči poznato. Ne brinite, danas su djeca u školi a ona i suprug u tinejdžerskoj ljubavi. Mama 2 je opet, razvila histeričan osjećaj za red. Bebin život je upisan u strogu tabelu dnevnog rasporeda. Svako odstupanje od istog, Mamu 2 dovodilo je do  napada panike. A spolja je svima izgledala organizovana  kao neka  Stepford wife

Naravno postoje i mnogo teža iskustva. Dakle hipohondrija, sukobi sa partnerom, osjećaj nepovezanosti sa bebom, osjećaj bespomoćnosti, stalnog umora, osjećaj da vam je život pretrpio društveni cunami.... Sve to zapravo jeste stanje koje možda nije klinička depresija ali graniči s njom.  I uopšte se ne morate uklapati u sliku umorne, zapuštene, seksualno apatične žene... Možete biti upravo suprotno, lijepi, dotjerani, organizovani,  vrlo sretni i ispunjeni, sa krizama u kojima ne znate šta vas je snašlo.
Šta učiniti. Potražite pomoć ukoliko je baš gadno. Posjetite psihologa ili porodično savjetovalište. Ili jednostavno pričajte o tome sa prijateljicama na kafi ili ih pozovite telefonom. I što je najvažnije imajte na umu da se događa svima nama ispod te fasade ekstatične sreće. I da će proći. Ili izgubiti na intenzitetu kao kod mene.

Ovih dana in je kritiziranje natpisa na tapetama nekog tamo tržnog centra. Po meni besmisleno. Ne mora sve biti Dostojevski. Šta sad,  rekla Merlinka ovo a Oprah ono, ne znam čemu tolika frka? Za mene je strašnije  to što umjesto pokazivanja marke kolica i prepričavanja uspjeha bebe od tri mjeseca i  selfi- hvalospjeva savršene   prespretne turbo- super žene,  majke  jedne drugima ne govore kako se zaista osjećaju.  I što, onog trenutka kada se odvaže da kažu, malo ih ko sluša bez kritiziranja i savjetovanja.  
Zato i pišem ovo ... jer evo ja sam Gospođa Hipohondar, prošla sam kroz fazu koja se može nazvati posporođajnom depresijom, mislim da je majčinstvo izuzetno težak posao i ponekad poželim da pobjegnem  u  samo jedan dan kada nisam imala toliko odgovornosti. No i dalje želim još jednu bebu. Iako me posljednja drži budnom noćima već skoro godinu i pol. No ono što sad znam je to da je roditeljstvo kao i sve životno vrijedno, maraton a ne trka na sto metara. Kad su mi djeca bolesna onda ništa ne znam. Ni za samu sebe.



 

 
Već krajem sedmice se vraćamo sa vedrijim temama a do tada jednostavno slušajte .....drugog ili drugu.

subota, 22. ožujka 2014.

Kako obradovati buduću majku ili privlačnost je pitanje stava o sebi - YamamaY




Clarissa Pinkola Estes, psihoanalitičarka i naučnica, u studiji mitova i priča o arhetipu divlje žene, Žene koje trče s vukovima“, tvrdi da postoje trenuci u kojima iskusimo divlju ženu u sebi u onom kontesktu u kojem divlje nije anarhično i van kontrole, nego se odnosi na  život koji se živi u svojim elementarnim, prirodnim granicama, te da su ti trenuci upravo usko vezani  i za majčinstvo.

Divlja žena je zdravlje svih žena. Bez nje ženska psihologija nema smisla. Ta divljakuša je prototip žene. Postoji trenuci kada je iskusimo, pa makar i usputno a onda poludimo od želje da nastavimo. Neke žene okus divljine snaži tijekom trudnoće, tijekom dojenja svojih mladih, tijekom čuda promjene u njima dok odgajaju svoje dijete jednako kao i tijekom njegovanja ljubavnog odnosa.

Trudnoća je posebno iskustvo za svaku  ženu. Ta iskustva su duboko intimna i vrlo različita. Nekada se dogodi da je prva trudnoća za majku predstavljala negativno i traumatično iskustvo a druga, potpuno suprotno od toga, najljepši period života. Ili obrnuto.

Ono što je zajedničko svim ženama jeste odnos prema  neminovnim promjenama na tijelu koje se događaju tokom i poslije trudnoće. Višak kilograma, oticanje, strije, celulit... nimalo seksi i nimalo zabavno. Većina žena će odmahnuti rukom i reći : Šta me briga sada kako izgledam. Ali zapravo nije tako. Tijelo je hram duše. U tom hramu raste i formira se jedan novi život, Jedno srce, jedna nova duša.

Imala sam sreću da su moje obje trudnoće protekle bez komplikacija. Nabacila sam desetak kilograma što je manje ili više ok ali  nikada poslije nisam ušla u svoje „singl  farmerke“. No to me nije spriječilo da se osjećam lijepom i seksi. Vježbala sam yogu, nosila štikle, bila puna energije sve do posljednjeg dana. Pred sam porod obavljala sam kupovinu za bolničku torbu, posebno iznervirana ružnim trudničkim grudnjacima i tetastim spavaćicama na kopčanje, koje sam  birala mrzovoljno obećavajući sebi kako ću od njih napraviti krpe za brisanje  čim se porodim i prestanem dojiti.



Večer prije odlaska u bolnicu mama mi je poklonila  svileni komplet: spavaćicu  i  ogrtač. Gledala sam je u čudu i pitala se, šta li će mi sad taj komplet, uvjerena da me čeka neki težak posao gdje je primarno biti praktičan a ne lijep. Ali upravo taj komplet je postao moj glavni saveznik u vraćanju  samopouzdanja tokom prvih mjeseci majčinstva.

Supruga mog rođaka je na porod otišla u spavaćici od par stotina funti kupljenoj u Londonu. Doktor koji ju je porađao pogledao ju je pomalo u čudu i upozorio je kako će  ovo trajati više od deset sati te da bi možda bilo bolje da se odmah presvuče. Ona mu je odgovorila pa šta i naravno nije se presvukla.
 
 

Pokloniti lijep komad veša, svilenu pidžamu ili seksi beby doll  budućoj mami je zapravo isto kao dati joj iskren kompliment. Poručiti joj da je njeno tijelo sada još ljepše jer je četrdeset sedmica nosilo novi život te da će se munjevitom brzinom vratiti svojim proporcijama. A ako se i  ne vrati pa šta ? Manekenke savršenih tijela potpomognute retušom nisu jedine žene koje zaslužuju da nose dobar veš.  Ako još k tome imate mogućnost da nakon poroda zamolite svoju pedikerku da  je posjeti kući i da joj dotjera stopala i ruke, njenoj sreći neće biti kraja. A sretna majka jednako je sretna beba. Ili što bi moja divna doktorica  rekla : Majka treba misli na sebe tako će misliti i na druge.
 
 
 

Neki dan sam šetajući gradom nabasala na novu prodavnicu veša u Sarajevu YamamaY. Talijanski brend koji je namjenjen ženama koje osim što se žele osjećati seksi računaju i na kvalitet i udobnost. Provela sam čitav sat u radnji zapravo shvativši koliko je underwear  kao koncept otišao daleko. Primjerice, prvi put sam se srela sa topovima koji "tope" centimetre na bokovima i na stomaku kao što su  oni iz YamamaY Sculpt linije  ili onima koji imaju u svojoj strukturi kremu koja vam, dok ih nosite njeguje kožu. Osim živih boja, fantastičnih modela,  kolekcija Invisible grudnjaka i donjeg veša koje možete nositi ispod najtanjih ljetnih haljinica je nešto što bi se trebalo imati prije svih proljetnih krpica. Isto tako primamljiva je Slim linija koja oblikuje tijelo. Ali zaista oblikuje. Tako da postane nešto poput četkice za zube. Nezamjenjivo.  Naravno, brend čija je deviza elagancija, udobnost i kvalitet donosi seriju pamučnih grudnjaka namjenjenih dojiljama.  Osim mogućih poklona za mamu, tu je i cijela kolekcija za buduće mladenke, trendi kostimi, pidžame ali i odjeća. Meni su se  posebno dopale Marilyn Monroe papuče“ sa crnom i bijelom čipkom. Nešto što možda nikada nećete kupiti sebi ali hoćete prijateljici.
 
 

Zapravo nećete znati šta prije odabrati.

I što je posebno važno, cijene su sasvim pristupačne. Izašla sam iz radnje sa osmjehom i sa par vrećica  intimnog luksuza. I baš sretnem prijateljicu s kojom pijem kafu dok nam djevojčice plešu balet, i  s kojom sam se jednom smijala kad mi je pričala kako naručuje veš, kupaće kostime i spavaćice iz Victorie Secret pa ih, da bi izbjegla plaćanje  poštarine, pošalje na adrese poznanika u Americi da bi ih isti donijeli kad dođu u Sarajevo. Naravno našla sam se u toj priči.

E draga sjećaš se kako ti je muž rekao kako nema smisla da  njegovi prijatelji iz srednje škole  donose  veš  i tebi i tvojim drugaricama svaki put kada dolaze ovamo. Nema više toga. Sad imamo YamamaY.
 
 
 
Vjerovali ili ne ovo postoji
 
 
 
 
 

                                                     Za vaš poseban dan

 

Privlačnost je pitanje unutarnjeg  stava o sebi.
Sophia Loren




Čitajte uz https://www.youtube.com/watch?v=J91ti_MpdHA
Alicia Keys - Girl on Fire
 

 

 

petak, 14. ožujka 2014.

Baby shower u Sarajevu


Baby shower

Baby shower je nepoznat običaj u našem društvu i relativno nov pojam u zapadnom svijetu. No proslave i rituali vezani uz trudnoću i porođaj bili su prisutni u gotovo svim drevnim civilizacijama  Poput drugih obreda “prelaza” povezanih sa značajnim tranzicijskim događajima kao što su punoljetstvo ili brak, ovi rituali   bili su vrsta inicijacije u  novo stanje bića - u ovom slučaju " majčinstvo."

Iako se pojavljuju već u Egiptu, preteče savremenih baby shower- a datiraju još iz Viktorijanske ere gdje je bio je običaj da  novopečena mama organizuje čajanku  za  trudne prijateljice.  Baby shower kakvim ga poznajemo danas formirao se  50-ih i 60 –ih godina prošlog stoljeća u vrijeme baby boom ere i početka ekspanzije potrošačkog društva te je darivanje suplemenata za bebu postalo vrlo bitan dio rituala.  Od tada do danas ovaj nevjerovatno zabavni običaj pretrpio je niz izmjena prvenstveno pod utjecajem tehnologije.  Na primjer, danas se šalju elektronske pozivnice, neke zabave se izmještaju iz privatnog, ženskog prostora u javni ili čak poslovni, punč i soda su ustupili mjesto čašici vina ili u sve popularnijoj kulturi zdrave ishrane, običnoj vodi.

Baby shower obično organizuju ili pomažu u ogranizaciji prijateljice buduće mame. One su zadužene za hranu i piće.

Igra je  vrlo bitan segment ove zabave, čak i sama riječ shower ili tuš dolazi od  igre koja se u slobodnom prevodu zove“tuširanja majke“ u kojoj buduća mama sjedi u sredini i otvara poklone. Druga zanimljiva igra koju je tehnološki napredak bacio u sjenku je pogađanje spola djeteta sa nizom vizulelnih insinuacija kao sto su brkovi, plava i ružičasta boja, crteži i slično. Potom igra sa slamkama i cucama, baby bingo, pass the dirty diaper igra u kojoj je cilj zamjeniti pelene lutki sa povezom na očima u što kraćem roku (kladim se da bih tu rasturila nakon noći i noći u kojoj su me trenirale moje kćerke), ples sa balon trbusima, kviz za mamu i tatu gdje se mami postavljaju pitanja na koja je tata odgovorio ranije, te se uspoređuju odgovori.... Jacques Gelis u studiji History of Childbirth: Fertility, Pregnancy, and Birth in Early Modern Europe, tvrdi da je prsustvo igre ovdje vezano za pripremu majke na dječiji svijet.

Na kraju u „ Notes for mommy and me “ prijateljice upisuju savjete, važne brojeve telefona kao što je na primjer broj  Azre Babice- žene zvana Sisa ili 911 za dojenje i sve, hm, prateče pojave dojenja, ili prosto porukice podrške budućoj mami.

Zabavan i događaj pun emocija, u svojoj suštini je vrlo praktičan. Buduća mama ima priliku da se druži sa prijateljicama koje u sljedećih par mjeseci neće baš često viđati barem ne zajedno. Darovi za bebu se biraju sa liste koja se napravi u radnji i time se izbjegne tautologija istih a pri tome sve bude spremno kada beba stigne.

Iako pomoć bliskih ljudi dobro dođe kada se beba rodi, dolazak gostiju, ako ćemo iskreno ,nakon poroda je  običaj  naporan za majku koja ne spava noćima, iscrpljena je, slomljena i vrlo često potištena usljed hormonalnih koktela koji potresaju njeno tijelo. Bebe se obično rasplaču čim gosti dođu. Ne zna se kome je više neprijatno roditeljima jer bebac urla ili jadnim gostima koji se osjećaju krivim  što su  ga uznemirili. Svi se jedni drugima izvinjavaju, poljevaju ih znojevi jer se obično nađu u prostoriji gdje se kupala beba a tu je temperatura kao ljeti u Kuvajtu.
Kad pomislim na  babine sjetim se jedne angdote koja se dogodila mojoj prijateljici. Došli su joj gosti, 'ajmo sad reći tetke od tetki njenog muža. Bebac, očekivano, od prestimulacije“ jaooo divan je, jaooo liči na tatu al ima bradu na mamu, daj ga meni“ ... počeo odmah plakati. Mama,  isto tako očekivano, provela ostatak večeri u  spavaćoj sobi. Beba vrišti li vrišti. U jednom trenutku došao i tata da vidi šta se događa. Mama iskoristi trenutak i prokomentariše lakše vlagu istjerati nego ove tvoje“, ne znajući da je baby monitor uključen i da u dnevnoj sobi njihov razgovor odjekuje ko da su u kući Velikog brata. Naravno gosti se pokupili i otišli a mama i tata se godinama na porodičnim skupovima crvenili od blama.

No naravno Baby shower ne isključuje babine i obratno.

Prošle subote nas par  prijeteljica okupljenih u Prana Yoga studiju, organizovale smo baby shower za našu prijateljicu Mirnu u smothie baru Sirove strasti. Poslužili smo salatu sa rukolom, voće, sir, krekere, domaći kolač. Igrale smo ples balona igru u kojoj je cilj da što vještije i brže probušiš balon partnerici. Kako nas krasi balkanska domišljatost, u rukama smo krile čačkalice. Prisjetile smo se svojih trudnoća sa malom nostalgijom koja nas, ako ćemo iskreno i nije dugo držala, pogotovo duple mame. Razmjenile par savjeta. I smijale se kao lude...



















 













Ukoliko poželite organizovati baby shower za prijateljicu evo par sjajnih linkova





 

Ja bih voljela organizirati  vintage baby shower  kako je to bila moda u baby boom eri, 50 ih i 60 ih trakice u kosti, suknje na "puf", travnjak, radio, rukom ispisane pozivnice....


 
Novi život treba slaviti a ženu koja ga nosi učiniti da se osjeća sretnom, paženom i lijepom.  Jer ne rađa se samo beba, rađa se i majka.
U sljedećem postu čitajte šta pokloniti budućoj mami...
A do tada preporučujem  ultra zabavni film Motherhood“
 
 

 

 

utorak, 11. ožujka 2014.

Na kafi sa Nataliom


Moj muž je uvijek imao prijateljice koje su vremenom postajale moje. Tačnije, to su žene koje bih i ja birala za prijateljice. Natalia je jedna od njih.  Ona i moj suprug studirali su zajedno.Upoznale smo se prije deset godina na vjenčanju muževljevog najboljeg prijatelja u New Yorku. Spletom okolnosti koji se zove život, danas živi u Sarajevu. Idemo skupa na yogu, borimo se dječijim virozama, maštamo o ženskom izlasku vani (kada nam te iste viroze dozvole). Pomaže mi svojim britkim savjetima u modnim izborima i prva je u nizu sjajnih žena koje imam namjeru da predstavim na ovom parčetu virtualnog prostora.

Rođena je u New Yorku ali je djetinstvo i mladost provela u Rusiji, u Moskvi, odakle su zapravo njeni roditelji.

Da se ponovo rodim ne bih  to nikada  promjenila  Kaže i nastavlja Studirala sam na Lomonosov Univerzitetu, Lingvistiku. Zapravo, sve vrijeme smo čitali knjige, secirali jezik, filozofirali,  pušili i pili pivo u pauzama. Iako tada nisam sebe doživaljavala kao cool dijete, nekako, moji prijatelji i ja smo bili vrlo popularni jer smo bili duhoviti, dosjetljivi i otvoreni. Nakon par  iskustava koje možemo nazvati onim koje vam promjene život, moja mama je odlučila da je za mene najbolje da nastavim studij u Americi. Tako sam se našla na Bridžport Univerzitetu gdje sam studirala Komunikacije i odnose sa javnošću. Nakon studija, moj momak, danas moj muž i otac moje djece i ja, odlučili smo se preseliti u NY. GRAD eklektičan,inspirativan, grad koji nikada ne spava...Tražila sam posao u reklamnoj industriji. Željela sam da radim nešto što me istinski ispunjava. Sudbina me je u tom trenutku odvukla od reklamne industrije.  I tako našla sam se na poziciji  assistant buyer-a u ekskluzivnom butiku satova i nakita na 5 Aveniji.

5 Avenija....Šta da kažem.Svakog jutra na putu do posla prolazila sam pored najekskluzivnijih izloga Prade, Guccia, Chanela, Cartiera, Saxs Fifth Ave, Bergdorf Goodman, Cavalli ... I tako počela sam da ozbiljno razmišljam o fashion karijeri.

Nakon nekog vremena dobila sam posao u Escadi kao Assistan Buyer, potom u Donna Karan, DKNY  gdje sam ostala i najduže kao Buyer.  Potom sam radila za Ann Taylor, LOFT, gdje moj posao nije bio samo biranje kolekcije već zapravo razvoj linije u saradnji sa dizajnerskim timom. Mnogi  ljudi van modne industrije, naš posao doživljavaju  neozbiljnim, misle da je jedino što radimo preslistavanje magazina, probanje odjeće i trčanje od revije od revije. Dobro ok, nije  sad nuklearna fizika ali je ozbiljan posao  koji   prati put od dizajnerske prvobitne ideje do kolekcije koja se vidi na policama. Osim biranja odjeće tokom 'fashion marketa' i slaganja  outfita , radila sam finansijsko planiranje kolekcije, projiciranje i analiziranje prodaje,  te dubinsku analizu posle svake sezone...Znaci Buyer je centralna  pozicija između dizajna, marketinga, prodaje i na kraju,kupca. Svaka nova sezona otvara novu komunikaciju u cilju što bolje prodaje. Obožavala sam taj posao, ispunjavao me kreativno. No nemojte me shvatiti pogrešno i dalje sam čitala knjige.

Slušam je i ne mogu da ne pomislim kako sam, prije nego što sam odlučila da ću na svom blogu pisati malo više o modi, imala stav da je cijela modna industrija zaista „mnogo vike oko par krpica“. Zato sam se valjda i upustila u ovu priču, jer obožavam rušiti vlastite predrasude. Zapravo poljuljane su ozbiljno, kada sam tajno, onako kako se leđima kašike jede Nutela, prošlog ljeta,  uglavnom poslije ponoći, pregledala sve sezone Gossip Girl, serije koja je namjenjena, valjda, generaciji mojih studenata. Ono što me prikovalo za kauč bila je upravo moda. I to ona sa 5 Avenije.

Ok. Pričaj mi o NY. O modnoj sceni centra svijeta. Kako je biti dio toga

A čuj kako se može i zamisliti nezamislivo. New York je kosmopolitski grad, centar svih centara. U ovoj industriji moraš biti ispred trendova,imati odličan ukus i jednostavno voljeti odjeću. Različiti dijelovi Menhetna imaju svoju različitu vibru i ljude koji se prepoznaju po osobenom stilu. Soho, Lower West, Midtown, Uptown.. Od onih strogo konzervativnih do potpuno opuštenih i slobodnih.

Teško je porediti Sarajevo i New York, no po mom mišljenju, u Sarajevu djevojke i žene  imaju odličan ukus i  unikatan stil.  Izbor je mnogo suženiji od NY.  I da, primjetila sam da  ponekad djevojke  pretjeruju sa dnevnom šminkom što ih čini starijima.

Kako sada živi u Sarajevu, Natalia je odlučila pokrenuti vlastiti biznis  Fashion Consultinga.

Ukratko ono što nudim su  dubinske analize prodaje i plasmana robe  u trgovinama sa konkretnim prijedlozima kako unaprijediti oboje.  Postoji toliko mnogo dućana ovdje s previše robe koja je loše prikazana, kladim se njihova prodaja nije spektakularna zbog toga, što je samo jedan od razloga,ako izuzmemo slabu kupovnu moć općenito.

A kada je u pitanju  gratis modni savjet Natalia kaže

Trendovi u modi se uvijek vraćaju. Dakle, ako  imate nešto u svom ormaru što volite ,ali to nije " u trendu " ove sezone , nemojte ga bacati, kad tad će se opet vratiti na scenu. Ovog proljeća puno dizajnera vraća se grafičkom printu, kako sam ti već rekla prilikom naše posjete Sisley i Art popu  tražeći inspiraciju u slikama. Pastelne boje su uvjek prisutne. Ok, Crop Tops kao trend ... to izgleda super na modelima ali to je za nas ostale izazov. No uvijek se mogu zamjeniti sa kratkim jaknama. Isti slučaj je sa širokim nogavicama  koje su opet u modi. Izgledaju odlično na dva metra visokoj manekenki. Bomber jakne, takozvane tea lengh suknje.... se vraćaju na scenu. Moguće su nespojive kombinacije, elegancije i sportskog stila, na primjer. No bez obzira na trendove, osoba sa dobrim ukusom uvjek ce izgledati ' like a million bucks'.

Ako bih trebalo da izdojim jedan primjer u Sarajevu koji ima trendy kolekciju,  i širok izbor asortimana, izabrala bih upravo Sisley. Naravno, to je samo jedan primjer.
 
 
 
Natalia predlaže čitanje uz https://www.youtube.com/watch?v=BOEfr2IxfBU
The Devil Wears Prada Soundtrack "Here I am" - David Morales.  

utorak, 4. ožujka 2014.

PopArt, Pastelne boje, grafički print... neokvencionalna sofisticiranost : Sisley

 
 
 

 
                                                  New York   New York
 
Nova Sisley reklamna kampanja za proljeće / ljeto 2014 portretira živote dva "celebrity para ", koji su obožavani od strane medija. Smještena  u hedonističkom  New Yorku, kampanja prati modne ikone Juliu Restoin Roitfeld, top modela Clément Chabernaud, kao i nova lica u svijetu mode, Lindsey Wixson i Reubena Ramachera. Mladi i slavni, oni su novi idoli, lica koja želimo vidjeti i o kojima se sanja. Sa sofisticiranom karizmom otvaraju vrata penthousa u New Yorku  s prekrasnim pogledom na urnebesni svijet slobode, različitosti i energije Velike Jabuke. Oni prikazuju Sisley svijet: zadivljujući i neočekivani spoj  osobnosti, zavodljivost i modernosti, nježnosti i seksipila,  kao i nekonvecionalne svježine.
 
Ja sam posjetila Sisley sa prijateljicom Nataliom Dmitrevom, modnom konsultanticom, ženom koja je više od  decenije provela u svijetu njuorške visoke mode. Ko bolje poznaje vibrirajući svijet New Yorka od nje?
 
PopArt kaputi. Odjeća koja je obojena paletom Jim Dina je apsolutni hit ovog proljeća.
 
 

 

 
                
 
Zatim, tunike u pastelnim bojama, koje se mogu nositi uz tajice i čizme ili baletanke a potom se  pretvoriti u kombinaciju  za večernji izlazak.
 



Metalik pletnina u srebrenoj, zlatnoj ili crno- zlatnoj varijanti sa odgovarajućim nakitom i cool Sisley torbicama je isto tako prihvatljiva i za dnevni i večernji look.       
 
 
 
                                           
 
 
 
Graficki print na haljinama i kardigani živih boja koji asociraju na svijet Alise u zemlji čuda idealni su za opuštene vikend kafice.
 
 
 
 
 
Sa veselim živahnim akcentom u stilu Krležine Madam Petrovne , Natalia završava svoje preporuke  sa majicama ukrašenim šljokicama i štrasom.
 
 
Fashionable , wearable and affordable pieces for all women out there.
 
U sljedećem postu upoznajte Nataliu jednu od prvih žena DKNY ....
Do tada  počastite se parčetom stila iz  Sislilija, ipak je praznik.  Neka Vam je sretan Moje Dame.
 
 
Ramones - 53rd & 3rd
 
 
 

ponedjeljak, 3. ožujka 2014.

Manhattan u Sarajevu, ili jutro sa Nataliom.


Neki dan sam na ulici od ljubazne djevojke dobila promotivni listić u kojem se pozivaju dame da pođu sa prijateljicama u shopping, fotografišu se u radnji, objave na facebooku  i možda osvoje profesionalni make up za izlazak povodom Osmog marta. Ja obožavam Osmi mart. To je praznik koji u meni budi  nostalgiju. Podsjeća me na čestitku koju sam pravila mami u vrtiću, na moju prvu razrednicu i na karanfile u celofanu koje su mi donosili moji učenici u Sos Kinderdorfu.

Većina dama će ovaj praznik obilježiti druženjem sa partnerom ili, još bolje, sa prijateljicama ili radnim kolegicama. Šta obući za tu priliku? Ili još bolje, čime obradovati svoju bolju polovinu?

Ideja o odlasku u kupovinu sa prijateljicom  zvuči mi jednako retro kao i sam praznik. Naime, ja to ne činim tako često. No danas jesam. Bila sam u shoppingu  sa jednom posebnom ženom. Ona je Ruskinja sa Menhetna. Sa jedne strane u njoj ima neke romantične otmenosti kao da ju je sam Tolstoj portretisao a sa druge je cool ženska poput  naših omiljenih likova iz serije  Sex and City. 
 
 
Ono što je najinteresnatnije u ovoj priči je to da je radila u fashion industriji u New Yorku te da joj je moda strast. Danas radi kao  fashion konsultantica . Ovog proljetnog jutra ona  za nas donosi dašak njuorškog kosmopolitizma.  Posjetile smo moju najdražu radnju u Sarajevu,  neodoljivi Sisley. Nakon što me je upoznala sa apsolutnim modnim trendovima ovog proljeća uz kapučino se prisjetila Osmih martova koje je slavila sa porodicom, dok je još bila dijete u Moskvi. Pričala mi je o mimozama koje su obilježavale ovaj praznik nakon ledenih bijelih zima. Pričala mi je i o velikim i veselim slavljima, toplini, radosti i pažnji  koju su žene u njenoj porodici  poklanjale jedna drugoj.
 A vi   drage moje dame, sigurno imate mnogo prekrasnih prijateljica, pozovite ih da vam se pridruže u shopping. Akcija još traje…
Ne propustite da vidite u sljedećem  postu šta nam to iz proljetne kolekcije Sisley-a   savjetuje Natalia za proljeće 2014
 
Edwyn Collins 'A Girl Like You'
 
 
 
 
 

 

subota, 1. ožujka 2014.

Benetton proljeće ljeto 2014








Hlače 94,90 KM ,
Džemper 89,90 KM , Torba 149,90 KM







Hlače sa cvijetim uzorkom potpuni su hit proljeća. Ovaj Benettonov model izvrsno stoji i u veličinama iznad 38.                                                                





Majica  44,90
Kišobran 39,90 
Hlače 119,90 Km
Košulja 44,90
Džemper 94,90
Torba 69,90
U sljedećem postu : O tome kako izabrati praktičan poklon za Osmi mart a do tada svratite do Benettona.