petak, 14. ožujka 2014.

Baby shower u Sarajevu


Baby shower

Baby shower je nepoznat običaj u našem društvu i relativno nov pojam u zapadnom svijetu. No proslave i rituali vezani uz trudnoću i porođaj bili su prisutni u gotovo svim drevnim civilizacijama  Poput drugih obreda “prelaza” povezanih sa značajnim tranzicijskim događajima kao što su punoljetstvo ili brak, ovi rituali   bili su vrsta inicijacije u  novo stanje bića - u ovom slučaju " majčinstvo."

Iako se pojavljuju već u Egiptu, preteče savremenih baby shower- a datiraju još iz Viktorijanske ere gdje je bio je običaj da  novopečena mama organizuje čajanku  za  trudne prijateljice.  Baby shower kakvim ga poznajemo danas formirao se  50-ih i 60 –ih godina prošlog stoljeća u vrijeme baby boom ere i početka ekspanzije potrošačkog društva te je darivanje suplemenata za bebu postalo vrlo bitan dio rituala.  Od tada do danas ovaj nevjerovatno zabavni običaj pretrpio je niz izmjena prvenstveno pod utjecajem tehnologije.  Na primjer, danas se šalju elektronske pozivnice, neke zabave se izmještaju iz privatnog, ženskog prostora u javni ili čak poslovni, punč i soda su ustupili mjesto čašici vina ili u sve popularnijoj kulturi zdrave ishrane, običnoj vodi.

Baby shower obično organizuju ili pomažu u ogranizaciji prijateljice buduće mame. One su zadužene za hranu i piće.

Igra je  vrlo bitan segment ove zabave, čak i sama riječ shower ili tuš dolazi od  igre koja se u slobodnom prevodu zove“tuširanja majke“ u kojoj buduća mama sjedi u sredini i otvara poklone. Druga zanimljiva igra koju je tehnološki napredak bacio u sjenku je pogađanje spola djeteta sa nizom vizulelnih insinuacija kao sto su brkovi, plava i ružičasta boja, crteži i slično. Potom igra sa slamkama i cucama, baby bingo, pass the dirty diaper igra u kojoj je cilj zamjeniti pelene lutki sa povezom na očima u što kraćem roku (kladim se da bih tu rasturila nakon noći i noći u kojoj su me trenirale moje kćerke), ples sa balon trbusima, kviz za mamu i tatu gdje se mami postavljaju pitanja na koja je tata odgovorio ranije, te se uspoređuju odgovori.... Jacques Gelis u studiji History of Childbirth: Fertility, Pregnancy, and Birth in Early Modern Europe, tvrdi da je prsustvo igre ovdje vezano za pripremu majke na dječiji svijet.

Na kraju u „ Notes for mommy and me “ prijateljice upisuju savjete, važne brojeve telefona kao što je na primjer broj  Azre Babice- žene zvana Sisa ili 911 za dojenje i sve, hm, prateče pojave dojenja, ili prosto porukice podrške budućoj mami.

Zabavan i događaj pun emocija, u svojoj suštini je vrlo praktičan. Buduća mama ima priliku da se druži sa prijateljicama koje u sljedećih par mjeseci neće baš često viđati barem ne zajedno. Darovi za bebu se biraju sa liste koja se napravi u radnji i time se izbjegne tautologija istih a pri tome sve bude spremno kada beba stigne.

Iako pomoć bliskih ljudi dobro dođe kada se beba rodi, dolazak gostiju, ako ćemo iskreno ,nakon poroda je  običaj  naporan za majku koja ne spava noćima, iscrpljena je, slomljena i vrlo često potištena usljed hormonalnih koktela koji potresaju njeno tijelo. Bebe se obično rasplaču čim gosti dođu. Ne zna se kome je više neprijatno roditeljima jer bebac urla ili jadnim gostima koji se osjećaju krivim  što su  ga uznemirili. Svi se jedni drugima izvinjavaju, poljevaju ih znojevi jer se obično nađu u prostoriji gdje se kupala beba a tu je temperatura kao ljeti u Kuvajtu.
Kad pomislim na  babine sjetim se jedne angdote koja se dogodila mojoj prijateljici. Došli su joj gosti, 'ajmo sad reći tetke od tetki njenog muža. Bebac, očekivano, od prestimulacije“ jaooo divan je, jaooo liči na tatu al ima bradu na mamu, daj ga meni“ ... počeo odmah plakati. Mama,  isto tako očekivano, provela ostatak večeri u  spavaćoj sobi. Beba vrišti li vrišti. U jednom trenutku došao i tata da vidi šta se događa. Mama iskoristi trenutak i prokomentariše lakše vlagu istjerati nego ove tvoje“, ne znajući da je baby monitor uključen i da u dnevnoj sobi njihov razgovor odjekuje ko da su u kući Velikog brata. Naravno gosti se pokupili i otišli a mama i tata se godinama na porodičnim skupovima crvenili od blama.

No naravno Baby shower ne isključuje babine i obratno.

Prošle subote nas par  prijeteljica okupljenih u Prana Yoga studiju, organizovale smo baby shower za našu prijateljicu Mirnu u smothie baru Sirove strasti. Poslužili smo salatu sa rukolom, voće, sir, krekere, domaći kolač. Igrale smo ples balona igru u kojoj je cilj da što vještije i brže probušiš balon partnerici. Kako nas krasi balkanska domišljatost, u rukama smo krile čačkalice. Prisjetile smo se svojih trudnoća sa malom nostalgijom koja nas, ako ćemo iskreno i nije dugo držala, pogotovo duple mame. Razmjenile par savjeta. I smijale se kao lude...



















 













Ukoliko poželite organizovati baby shower za prijateljicu evo par sjajnih linkova





 

Ja bih voljela organizirati  vintage baby shower  kako je to bila moda u baby boom eri, 50 ih i 60 ih trakice u kosti, suknje na "puf", travnjak, radio, rukom ispisane pozivnice....


 
Novi život treba slaviti a ženu koja ga nosi učiniti da se osjeća sretnom, paženom i lijepom.  Jer ne rađa se samo beba, rađa se i majka.
U sljedećem postu čitajte šta pokloniti budućoj mami...
A do tada preporučujem  ultra zabavni film Motherhood“
 
 

 

 

Nema komentara:

Objavi komentar