nedjelja, 30. ožujka 2014.

Druga strana majčinstva ili postporođajna depresija.


 
Prošle sedmice  smo imali tešku virozu u kući. Kad kažem tešku mislim na temperaturu koja se penje do 39 sa 5, slabost, povraćanje, čak i jedan gubitak svijesti kod djeteta. Dakle, strava. Ono što je dodatno iscrpilo čitavu  porodicu je moja potpuna neuračunljivost izazvana napadima panike, straha i osjećajem bespomoćnosti.  Tokom sedam dana posjetila sam Pedijatriju pet puta, dva puta objema kćerima vadila kompletnu krvnu sliku, sve vrijeme ridala i tresla se kao prut. Bez pretjerivanja.

Dakle ja sam hipohondar. Užasavam se bolesti, osobito one dječije. Neprihvatljiva mi je. Osobe koje dječije bolesti smatraju normalnim procesima sazrijevanja imunološkog sistema, u trenucima te svoje neuračunjivosti, doživljavam kao neodgovorne i sebične.  Ljekari me smatraju udarenom i kada se pojavim u bolnici gurkaju se laktovima i šapuću : Evo je opet sad će tražit' CRP. Prijatelji me ili ismijavaju ili napadaju. Roditelji, suprug, sestra pokušavaju urazumiti. No kako kaže Jasmina Reza u komediji Art : Najgore što možeš učiniti je da kažeš smiri se, čovjeku koji je izgubio svoj mir.

Jednom prilikom je jedna moja poznanica podjelila ovaj isti problem samnom i način  na koji ga je riješila. Počela sam da ozdravljam onog trenutka kada sam zapitala sebe da li želim biti takva osoba i takva majka  - Rekla mi je. Naravno da ne. Niko ne želi biti histerična i uplakana majka  u trenutku kada moraš djetetu reći sve će biti dobro, ja sam tu.

Pokušala sam odgovoriti  samoj sebi  na pitanje kada je sve to počelo? I došla do vrlo zanimljivih odgovora. Prije prve trudnoće vodila sam jednu kulinarsku emisiju gdje su mi vrlo često ljekari bili gosti. Da bih se pripremila koristila sam internet. Ubicu zdravog razuma. Dakle završila sam kratki kurs medicine na Googlu. Trebam li reći da sam postepeno, odmah nakon emisije završavala u ordinacijama svojih gostiju.

Kada sam rodila prvu kćerku krenula sam na digest specijalizaciju iz Pedijatrije. Na internetu, uglavnom. Sva dječija stanja, bolesti i razvojne faze urušavale su se na mene kao lavine, nastale od  male grudve snijega. Prvo su bili kukići, displazija, potom osipi, temperature, žljezdice, alergije, kašalj...

Danas mi je jasno da je ta hipohondrija od koje je ostao tek recidiv, bila moja osobna verzija posporođajne depresije. O njoj je malo zna i mnogo govori. Kažem da se malo zna jer se većina nas nikada ne prepozna u onih nekoliko tipičnih simptoma te sasvim proizvoljno donese zaključak : Nemam ja to, hvala Bogu

No velika većina žena a usudila bih se reći sve žene, u nekom obliku iskuse jedan oblik, na sreću većina vrlo blagi, postporođajne depresije. Ona nastaje  zbog drastičnog pada estrogena i progesterona, kao i hormona tiroidne žljezde, zbog čega se majka osjeća umorno i usporeno. Također, promjene krvnog pritiska i imuniteta dovode do promjena raspoloženja. Prati je i najvaljuje  takozvani Baby blues, koji nastupa između drugog i petog dana nakon poroda a čine ga pomješana opozitna osjećanja tuge i sreće. Sjećam se tačno trenutka kada sam stigla kući sa bebom i kada su mi  moja svekrva i  mama poklonile po  prsten, dio  porodičnog naslijeđa. Rečenica koju su  tada izgovorile  : Da jednom pokloniš svojoj kćerki udarila me je u pleksus jer sam u tom trenutku zbrkanih osjećanja jedino razumjela da onog dana kada ja budem poklanjala to prstenje svojoj kćerki (koja je u tom trenutku, stara svega pet dana spavala u mom naručju), te dvije žene neće biti tu. Plakala sam kao godina sljedećih dva sata. A one su bile zbunjene jer im nije bilo jasno čime su izazvale taj napad tuge.

Depresija je možda pregruba riječ i previše vuče na ozbiljno stanje ali  analizirajući tu moju aneksioznost, strah od bolesti ili nečeg kobnog što bi moglo zadesiti moje dijete, činjenica je da sam se, i ne znajući, nasmijana, našminkana, raspoložena kakva sam se činila tada, podsvjesno borila sa demonima. Neki od njih me sačekaju i danas sa prvim virozama.

To me navelo da posmatram druge žene. Da slušam njihove priče. I moja ne- internet već iskustvena sub-specijalizacija će doći do zaključka da je velika većina mojih prijateljica, poznanica i kolegica neopaženo prošla kroz sličan period. Naravno manifestacije su različite. Na primjer Mama 1 je tokom prve godine imala velikih problema sa partnerom. Svađali su se non stop. Zvuči poznato. Ne brinite, danas su djeca u školi a ona i suprug u tinejdžerskoj ljubavi. Mama 2 je opet, razvila histeričan osjećaj za red. Bebin život je upisan u strogu tabelu dnevnog rasporeda. Svako odstupanje od istog, Mamu 2 dovodilo je do  napada panike. A spolja je svima izgledala organizovana  kao neka  Stepford wife

Naravno postoje i mnogo teža iskustva. Dakle hipohondrija, sukobi sa partnerom, osjećaj nepovezanosti sa bebom, osjećaj bespomoćnosti, stalnog umora, osjećaj da vam je život pretrpio društveni cunami.... Sve to zapravo jeste stanje koje možda nije klinička depresija ali graniči s njom.  I uopšte se ne morate uklapati u sliku umorne, zapuštene, seksualno apatične žene... Možete biti upravo suprotno, lijepi, dotjerani, organizovani,  vrlo sretni i ispunjeni, sa krizama u kojima ne znate šta vas je snašlo.
Šta učiniti. Potražite pomoć ukoliko je baš gadno. Posjetite psihologa ili porodično savjetovalište. Ili jednostavno pričajte o tome sa prijateljicama na kafi ili ih pozovite telefonom. I što je najvažnije imajte na umu da se događa svima nama ispod te fasade ekstatične sreće. I da će proći. Ili izgubiti na intenzitetu kao kod mene.

Ovih dana in je kritiziranje natpisa na tapetama nekog tamo tržnog centra. Po meni besmisleno. Ne mora sve biti Dostojevski. Šta sad,  rekla Merlinka ovo a Oprah ono, ne znam čemu tolika frka? Za mene je strašnije  to što umjesto pokazivanja marke kolica i prepričavanja uspjeha bebe od tri mjeseca i  selfi- hvalospjeva savršene   prespretne turbo- super žene,  majke  jedne drugima ne govore kako se zaista osjećaju.  I što, onog trenutka kada se odvaže da kažu, malo ih ko sluša bez kritiziranja i savjetovanja.  
Zato i pišem ovo ... jer evo ja sam Gospođa Hipohondar, prošla sam kroz fazu koja se može nazvati posporođajnom depresijom, mislim da je majčinstvo izuzetno težak posao i ponekad poželim da pobjegnem  u  samo jedan dan kada nisam imala toliko odgovornosti. No i dalje želim još jednu bebu. Iako me posljednja drži budnom noćima već skoro godinu i pol. No ono što sad znam je to da je roditeljstvo kao i sve životno vrijedno, maraton a ne trka na sto metara. Kad su mi djeca bolesna onda ništa ne znam. Ni za samu sebe.



 

 
Već krajem sedmice se vraćamo sa vedrijim temama a do tada jednostavno slušajte .....drugog ili drugu.

Nema komentara:

Objavi komentar